czwartek, 5 sierpnia 2010

VW Kübelwagen Type 82 [Kfz. 2/40]

Mały i szybki projekt - Powstańczy VW Kübelwagen type 82.
Historia:

11.VIII.1944 samochód zdobyła... dziewczyna! "Grenadier" - Teresa Suchecka z III plutonu kompanii B-3, zajmującej placówkę przy ul. Puławskiej 162. Pojazd prowadzony przez kierowcę nie znającego miasta nadjechał od strony Piaseczna. "Grenadier", odziana w ciężki hełm wyskoczyła na jezdnię i zatrzymała samochód. Po chwili w jej kierunku posypały się pociski wystrzelone przez kolegów z B-3, którzy jej nie rozpoznali! Niegroźną ranę otrzymał Niemiec-kierowca. Ogień przerwano, gdy któryś z powstańców rozpoznał dziewczynę... Za ten wyczyn strz. Teresa Suchecka została odznaczona Krzyżem Walecznych, a koledzy z plutonu - chyba w ramach przeprosin - podarowali jej dwa pistolety, w tym wysoko cenionego Visa...
Nie uszkodzony samochód odprowadzono w rejon ul. Krasickiego i Naruszewicza.
Samochód służył Powstańcom nie tylko do celów transportowych (przewóz rannych, zaopatrzenie), ale także jako ślubna kareta nowożeńców. Kilka powstańczych młodych par odjechało nim na krótką przejażdżkę po zawarciu związku małżeńskiego w szpitalnej kaplicy przy ul. Goszczyńskiej.

Zdjęcia historyczne:


Żołnierze z "Baszty" przy niemieckim samochodzie terenowym Volkswagen "Kübelwagen" Typ 82 [Kfz. 2/40].


Ślub powstańczy na Mokotowie w Szpitalu Elżbietanek. Widoczny samochód terenowy kubelwagen.

Model:

Tani model firmy Fujimi - KubelWagen BMW R75 with side car.


Malowanie jak zwykle: Vallejo, wash, farby olejne i pigmenty.


Captured Volkswagen "Kübelwagen" Typ 82 [Kfz. 2/40] was used not only for transporting supplies and wounded soldiers, but also as a wedding carriage. Several young couples drive him for a short ride after the marriage in the chapel.

To build this vehicle I used very cheap kit from Fujimi - Kübelwagen and BMW R75 with side car.

2 komentarze:

  1. Gratuluję modelu, choć szkoda, że nie zrobiłeś blach z autentycznymi numerami ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czaki ... dzięki, … myślałem, że nikt tego nie zauważy :-) Sprawdzę, czy mam gdzie kalkomanie z wolnymi cyferkami i będzie jak oryginał :-)

    OdpowiedzUsuń