czwartek, 16 grudnia 2010

German tanks in Warsaw Uprising 1944

Kilka nowych zdjęć pojazdów bojowych wykorzystywanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim 1944. Jeżeli rozpoznajecie miejsce, gdzie zdjęcia zostały wykonane lub model czołgów proszę komentujecie. Dziękuję za pomoc.

New pictures – German tanks in Warsaw Uprising 1944.
Załoga czołgu niemieckiego na ulicy Pankiewicza. Ujęcie w stronę Alej Jerozolimskich. Na dalszym planie po lewej mina samobieżna "goliat". W tle budynek Dworca Głównego. Data wykonania: sierpień - wrzesień 1944. Źródło – MPW
Panzer IV and Goliat on Pankiewicza str. (Warsaw)- august/september 1944Załoga czołgu niemieckiego z towarzyszącą jej małpką na ulicy Pankiewicza. Ujęcie w stronę Nowogrodzkiej. Źródło – MPW.
Sturmpanzer IV "Brummbär" Sd.Kfz. 166, model ostatni (last version). Pokryty pastą zimmerit, widoczne boczne ekrany (niem. schürzen). Działo pochodzi na 100% z Sturmpanzer-Kompanie z.b.V. 218. Maskotką tej kompanii była właśnie małpka widoczna na zdjęciu. Są znane inne zdjęcia dział z tej kompanii podczas walk w Powstaniu. Brummbar-y walczyły na Żoliborzu oraz na Krakowskim Przedmieściu.
Brummbar on Pankiewicza str. (view towards Nowogrodzka str.).Butelka z benzyna była jedną z ulubionych broni partyzantów polskich. Prosta w produkcji i łatwa w użyciu, szczególnie nadawała się do walk w mieście, gdyż rzut nią z okna wyższych kondygnacji budynku pozwalał trafić w przedział silnikowy, najbardziej wrażliwą część czołgu. Polscy cywile oglądają ten Panzer IV, być może z 19 Pz-Div., spalony 14 września na Grochowskiej.
Panzer IV destroyed on Grochowska str. (Warsaw)- 14 september 1944.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe fotografie. Panzer IV J jest chyba z 19 D.PANC. Wiem że wydzielano do walki z powstańcami grupy bojowe z tej dywizji. Na pewno nie jest to czołg z dywizji SS "Wiking". II batalion 5 P.PANC SS był wyposażony w Pantery.
    Pozdrawiam A.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za bardzo ciekawy komentarz.

    OdpowiedzUsuń